Relacja z 21 Pikniku Naukowego

3 czerwca 2017 roku na Stadionie PGE Narodowy odbył się 21 Piknik Naukowy organizowany przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczna edycja poświęcona była „Ziemi”.

Po raz drugi pośród prawie 200 wystawców pojawiło się stoisko Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, którego gospodarzami byli doktoranci działający w Samorządzie  Doktorantów. 
Doktoranci  przygotowali  trzy pokazy: 1/ Ziemia w skali mikro – co i jak hodują naukowcy w IMDiK?, 2/ Ziemia w skali mikro – jak wyglądają komórki? Do czego można je wykorzystać w medycynie?, 3/ Ziemia w skali mikro – „najmądrzejsze” komórki naszego ciała.
Zwiedzający, pośród których najwięcej było dzieci i młodzieży poznali budowę komórek nerwowych i mózgu, oglądali preparaty komórek nerwowych pod mikroskopem. Uczestnicy pikniku zapoznali się z warunkami pracy przy hodowli komórek i przygotowali pożywki. Mogli również samodzielnie, z wybranego materiału biologicznego, przygotować preparat i obejrzeć go w mikroskopie świetlnym.  Prezentacja  obrazów mikroskopowych w formie filmu i atlas zdjęć powstałych w Instytucie pobudzały do zadawania pytań. Dla utrwalenia zdobytej wiedzy każdy uczestnik  mógł  zbudować model neuronu lub odtworzyć „mapę” mózgu na gipsowym modelu.
Mimo trudności w odszukaniu naszej ekspozycji, przez cały dzień od rana do późnego wieczora, gościliśmy tłumy ciekawych wiedzy dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Zaangażowanie, powaga przy wykonywaniu prostych czynności laboratoryjnych i zachwyt w oczach dzieci związany z odkrywaniem nowego rekompensowały osobom prowadzącym pokazy zmęczenie i wszystkie trudy związane z przygotowaniem piknikowych atrakcji. Wszystkim organizatorom gratulujemy udanego dnia i dziękujemy za promowanie wiedzy i Instytutu.

 

Galeria