Zakład Neurochemii

Zakład Neurochemii

Kierownik:

prof. dr hab. Elżbieta Salińska - tel. 22 60 86 528; tel/fax - 22 608 66 23;

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Od chwili powstania, zasadniczym tematem badań Zespołu a następnie Zakładu Neurochemii stały się komórkowe i biochemiczne mechanizmy niedokrwiennego i toksycznego uszkodzenia mózgu. Ten kierunek, z biegiem lat wzbogacany o badane innych schorzeń układu nerwowego jak demielinizacja i pogłębiany, jest nadal podtrzymywany w badaniach obu jednostek wchodzących obecnie w skład Zakładu Neurochemii, to jest Pracowni Patoneurochemii i Pracowni Farmakoneurochemii.

 

 

 

Wspomnienie o dr Jacku Lenarcie

 

Z ciężkim sercem żegnamy Dr Jacka Lenarta, a smutek i żałobę dzielą z nami koleżanki i koledzy nie tylko z Zakładu Neurochemii, ale i z innych zaprzyjaźnionych jednostek Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mossakowskiego PAN.

 

Doktor Jacek Lenart rozpoczął pracę u nas stosunkowo niedawno, w roku 2014. Z Jego pojawieniem się w naszym zakładzie wiązaliśmy wielkie nadzieje na rozwój metod molekularnych, i nie zawiedliśmy się. Pan Jacek okazał się bardzo kompetentnym biologiem molekularnym, władającym wieloma nowoczesnymi technikami, o rozległych horyzontach i licznych pomysłach. Do tego wykazał się inicjatywą i ogromną sprawnością w organizowaniu nowoczesnego warsztatu pracy, co udało Mu się szybko osiągnąć. To, wraz z otwartością na współprace, zaowocowało świetnymi wynikami. Wkrótce został promotorem pomocniczym w dwu obecnie bardzo zaawansowanych przewodach doktorskich. W latach 2016-2018 ukazało się 8 publikacji pochodzących z naszego instytutu, z Jego współautorstwem, a na tym nie koniec, są jeszcze prace w recenzjach i w przygotowaniu.

 

Co nie mniej ważne, Pan Jacek okazał się być wzbudzającym powszechną sympatię kolegą, osobą poważną, odpowiedzialną i lojalną, a przy tym miłą, bezpośrednią i przyjazną dla młodszych współpracowników.

 

Pod koniec ubiegłego roku byliśmy wszyscy coraz bardziej zasmuceni i zaniepokojeni chorobą Pana Dr Jacka Lenarta, a ostatnio informacjami o dramatycznym pogorszeniu się Jego zdrowia. Wiadomość o Jego odejściu 18 stycznia tego roku dosłownie nas zdruzgotała. Bardzo smutno, gdy po ogromnych cierpieniach umiera człowiek powszechnie lubiany, w pełni sił, przed którym życie wciąż stoi otworem. Trudno się z tym pogodzić.

 

Nasz drogi kolega zostawił po sobie jak najlepsze wspomnienia, wartościowy dorobek i zrozpaczoną rodzinę i przyjaciół. Ksiądz Twardowski napisał często cytowany wiersz: „Śpieszcie się kochać ludzi, tak szybko odchodzą!” My pośpieszyliśmy się i zdążyliśmy, ale przez to nie jest nam wcale łatwiej pogodzić się z tą stratą. Jacku, dziękujemy Ci za wszystko co dla nas zrobiłeś! Spoczywaj w pokoju!

 

 

Koleżanki i koledzy z Zakładu Neurochemii