Zespół Terapii Komórkowej KNN PAN

Zespół Terapii Komórkowej Chorób Układu Nerwowego (ZTK-CUN)

Cell Therapy Team of The Central Nervous System Diseases (CTT-CNS)

 

 

W styczniu 2013 roku na wniosek Prof. dr hab. med. Tomasza Trojanowskiego, Przewodniczącego Komitetu Nauk Neurologicznych PAN powołany został przez Wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Mirosławę Marody Zespół Terapii Komórkowej Chorób Układu Nerwowego (ZTK-CUN)

Kierowanie Zespołem powierzono Prof. dr hab. med. Krystynie Domańskiej-Janik (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), a rolę sekretarza dr. med. Annie Sarnowskiej (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Genezą powstania ZTK-CUN było wspólne posiedzenie Komitetu Neurobiologii i Komitetu Nauk Neurologicznych PAN, które odbyło się w dniu 30.11.2012 w Pałacu Staszica w Warszawie. Omówione na nim zostały pionierskie doświadczenia kilku ośrodków klinicznych, w których zainicjowano pierwsze w Polsce próby terapii komórkowej ośrodkowego układu nerwowego. Obecni przedstawiciele szerokiego środowiska badań nad mózgiem uznali, że potrzebne i godne poparcia jest utworzenie specjalistycznego Zespołu Zadaniowego scalającego i koordynującego prace nad wprowadzeniem nowatorskich zdobyczy terapii komórkowej do polskich klinik neurologicznych.

 

W skład PREZYDIUM ZTK-CUN weszli Członkowie-Założyciele:

Prof. Zbigniew Czernicki (Warszawski Uniwersytet Medyczny)

Prof. Włodzimierz Jarmundowicz (Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu)

Prof. Wojciech Maksymowicz (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski)

Prof. Bogusław Machaliński (Pomorski Uniwersytet Medyczny)

Prof. Marcin Roszkowski (Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka")

Prof. Małgorzata Skup (Instytut Biologii Doświadczalnej PAN)

 

Do chwili obecnej w poczet członków Zespołu zostali przyjęci:

Prof. dr hab. Lenora Bużańska (Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN)

Prof. dr hab. Marcin Majka (Collegium Medicum Uniwersytet Jagielloński)

 

Zapraszamy neurologów i neurochirurgów oraz naukowców zaangażowanych w rozwój metod transplantacji komórek macierzystych do OUN do zgłaszania chęci uczestnictwa w pracach Zespołu, którego celem jest integracja środowiska neurologicznego zajmującego się rozwojem tej innowacyjnej metody leczniczej.

 

Jako „bestseller” publikacyjny roku 2012 uznana została wydana w Stanach Zjednoczonych książka, w której 2 rozdziały zostały opracowane przez członków naszego zespołu.