Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 31 maja br. zmarł nasz kolega i przyjaciel 

dr hab. Leszek Czerwosz, 

wieloletni pracownik naszego Instytutu. 

Żonie oraz Rodzinie składamy najszczersze wyrazy współczucia

Dyrekcja i pracownicy IMDiK PAN

20211027 173100

Pogrzeb odbędzie się 15 czerwca 2023 r. na cmentarzu Bródnowskim. 
Msza święta żałobna odprawiona zostanie o godzinie 11:20 w kościele św. Wincentego (drewniany), ul. św. Wincentego 83.
Więcej szczegółowych informacji znajduje się pod linkiem: 
https://klepsydry.kupamieci.pl/powiadomienie/XNPHKD


Wspomnienie dr hab. Leszka Czerwosza - współpracownicy z Zakładu Fizjologii Oddychania i Zakładu Farmakologii IMDiK PAN:

Leszek rozpoczął pracę w Zespole Neurofizjologii kierowanym przez prof. Witolda Karczewskiego, gdzie brał udział w badaniach dotyczących nerwowej kontroli oddychania. W latach późniejszych przedmiotem Jego zainteresowań badawczych było wiele innych zagadnień związanych z fizjologią i medycyną, w szczególności stał się wielkim pasjonatem badań posturograficznych, co zaowocowało Jego pracą habilitacyjną.

Wspomnieć należy, że podczas stanu wojennego, w latach 1984–1989, Leszek należał do podziemnej organizacji „Armenia”, w której nosił pseudonim Piotr. Podczas wyjazdów służbowych do Wielkiej Brytanii kompletował podzespoły elektroniczne dla nadajników podziemnego Radia „Solidarność”. Za tę działalność uhonorowany został przez Prezydenta R.P. Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

I ostatnie, lecz nie najmniej ważne: Leszek był również poetą, a swoimi wierszami chętnie dzielił się ze współpracownikami. Zapamiętamy Go jako osobę o wielkim sercu, niezwykle życzliwą, zawsze chętną do pomocy, o wspaniałym poczuciu humoru.

Żonie i Rodzinie składamy wyrazy głębokiego współczucia.