Urząd Patentowy RP wydał decyzję o udzieleniu patentu na wynalazek pt.: „Peptydy i ich znakowane pochodne nadające się do stosowania w diagnostyce cukrzycy lub jej powikłań”, oznaczony numerem Urzędowym P.443779.

Wyniki będące podstawą udzielenia patentu powstały w ramach badań prowadzonych przez zespół prof. dr hab. inż. Agnieszki Piwkowskiej (Pracownia Molekularnej i Komórkowej Nefrologii) we współpracy z Pracownią Analityki i Nanodiagnostyki Biochemicznej Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.

Przedmiotem wynalazku są nowe, peptydowe substraty fluorogeniczne, mogące służyć jako markery diagnostyczne cukrzycy. Proponowana metoda diagnostyki polega na kontaktowaniu in-vitro próbki moczu pacjenta z peptydami hydrolizowanymi przez enzymy proteolityczne. Peptydy te ulegają hydrolizie dzięki enzymom obecnym w moczu osób chorych na cukrzycę.

W przeprowadzonych badaniach zaobserwowano, że aktywność enzymów proteolitycznych w moczu chorych na cukrzycę jest znacząco większa w porównaniu do osób z prawidłowym poziomem cukru we krwi. Dodatkowo diagnozowanym za pomocą proponowanej metody powikłaniem jest nefropatia cukrzycowa. W porównaniu do pomiaru poziomu glukozy w osoczu krwi, metoda jest bezinwazyjna i nie wykazuje podatności na czynniki zewnętrzne, takie jak wysiłek fizyczny czy przyjmowanie pokarmów przed badaniem.

Prof. A. Piwkowska:
„Jednym z kierunków badań prowadzonych w naszej pracowni jest poszukiwanie nowych markerów, które mogą być wykorzystane do wczesnego wykrywania nefropatii cukrzycowej. Obecnie cukrzycowa choroba nerek jest jednym z poważniejszych powikłań cukrzycy, prowadzącym do przewlekłej niewydolności nerek, wymagającej dializoterapii lub przeszczepu nerki. Stosowane dziś klasyczne narzędzia diagnostyczne w cukrzycowej chorobie nerek pozostają niewystarczające, co opóźnia właściwą diagnozę i interwencje terapeutyczne. Istnieje zatem potrzeba poszukiwania i wprowadzenia do diagnostyki nowych markerów, które będą wczesne, specyficzne i pozyskiwane w sposób nieinwazyjny.

Otrzymany patent dotyczy opracowania metody diagnostycznej opartej na ocenie aktywności wybranych proteaz w moczu. W ramach patentu zaprojektowaliśmy czułe, fluorescencyjne substraty peptydowe, które monitorują ilość specyficznych proteaz pojawiających się w moczu pacjentów w zależności od stopnia zaawansowania nefropatii cukrzycowej.

Według mojej wiedzy nie istnieje komercyjne rozwiązanie podobnego typu. Brak jest również danych naukowych dotyczących tej lub podobnej metody diagnostycznej cukrzycy i cukrzycowej choroby nerek. Ze względu na bezinwazyjność opracowanej metody, szybkość otrzymania wyniku oraz niski koszt pojedynczego oznaczenia jesteśmy przekonani o jej wysokim potencjale komercyjnym”.

Serdeczne gratulacje dla Pani Profesor i Zespołu!

Decyzja (PDF) dostępna pod obrazkiem:

 Patent home